Sałatka z zielonymi szparagami

tekst: Ola Solińska, zdjęcia; Ola Krupa
Szparagi w Polsce długo cieszyły się złą sławą, kojarząc się przede wszystkim z sezonową pracą w Niemczech ☺. Tymczasem to smukle warzywo bryluje w europejskiej kuchni już blisko 4,5 tysiące lat! Uwielbiali je Rzymianie, którzy – ze względu na ich falliczny kształt – przypisywali im silne działanie pobudzające apetyt seksualny. Do Polski „asparagusy” (gr. „młode pędy”) dotarły w XVIII wieku, ale regularnie zaczęto je uprawiać w XIX wieku.
W naszej ojczyźnie najpopularniejsze są szparagi białe i zielone, ale istnieje jeszcze jedna ich odmiana – fioletowa. Kolor szparagów zależy od ich nasłonecznienia – szparagi zielone rosną w dużej mierze ponad powierzchnią ziemi, białe – całkowicie pod ziemią (nie wytwarzają więc chlorofilu), a fioletowe wystają tylko kilka centymetrów ponad ziemię i zbierane są zanim pod wpływem słońca zabarwią się na zielono.
Szparagi to warzywa wybitnie sezonowe – pojawiają się na początku maja i znikają w okolicach czerwca. Warto więc wykorzystać ich potencjał, bo lista ich zalet jest długa: są dietetyczne (18 kcal w 100 g), zawierają cenny dla kobiet w ciąży kwas foliowy, witaminy C i E i beta-karoten. Obecna w szparagach asparagina usprawnia funkcjonowanie nerek, a wysoka zawartość potasu w stosunku do zawartości sodu sprawia, że roślina jest moczopędna. Te niezwykłe pędy zawierają też duże ilości białka – glutationu, wspomagającego wątrobę w usuwaniu toksyn i zapobiegającego rozwojowi komórek nowotworowych oraz choroby Alzheimera.
Ponieważ właśnie trwa sezon szparagowy, zachęcamy Was do przygotowania pysznej i niewymagającej wiosennej sałatki. My użyłyśmy zielonych szparagów, ale jeśli wolicie inne, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić je białymi lub fioletowymi. No to do dzieła!
Składniki (na 4 porcje):
- Pęczek młodego szczypiorku
- 2 pęczki zielonych szparagów
- 500 g pomidorków koktajlowych
- 100 g podprażonych orzechów laskowych
- 1 szalotka
- Sól i pieprz do smaku
- Sok z cytryny
- Oliwa z oliwek
Przygotowanie
- Szparagi umyć i ugotować na stojąco, tak by łebki wystawały ponad powierzchnię wody (zapobiega to ich rozgotowaniu). Po zagotowaniu wody, trzymamy je na ogniu nie dłużej niż kilka minut (białe szparagi gotują się dłużej – ok. kwadransa – do momentu, gdy bez trudu wbijemy w nie widelec).
- Odstawiamy ugotowane szparagi do ostudzenia i w tym czasie siekamy szczypiorek i szalotkę.
- Umyte pomidorki kroimy na połówki.
- Prażmy orzeszki.
- Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, skrapiamy oliwą i cytryną, dosmaczamy.
Rada: szparagi ładnie wyglądają w całości, ale jeśli chcecie, możecie je pokroić na mniejsze cząstki.
Gwarantujemy, że sałatka długo nie postoi! ☺
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!