Jagielnik z musem mango – powiew egzotyki w środku listopada
Text by Ola Solińska-Nowak
Photos by Tomasz Nowak
Kiedy temperatura za oknem spada poniżej 10 stopni, nie ma nic przyjemniejszego niż zaszyć się w domu i zaopatrzyć się w zestaw ratunkowy: ciepły napój (np. latte polecaną ostatnio przez Justynę) i kawałek dobrego ciasta. A jeśli zadbamy, żeby ciasto składało się z samych zdrowych składników, to będzie można zajadać się nim z miłą świadomością, że wraz z kaloriami dostarczamy sobie porządną dawkę witamin i składników mineralnych.
I tu na scenę wkracza on – jagielnik z musem mango. Lekko orzeźwiający, z tropikalną nutką, przypomni Wam najpiękniejsze słoneczne chwile i doda energii w tę jesienną szarówkę. Jesteście ciekawi skąd pochodzą jego super moce? Wszystko dzięki trzem aktorom pierwszoplanowym: mango, kaszy jaglanej i miodzie akacjowym (jeśli nie uznajesz jedzenia miodu, możesz go spokojnie zamienić syropem z agawy lub innym w pełni wegańskim słodzikiem). Przyjrzyjmy im się bliżej.
Bohater nr 1: Mango:
Dzięki zawartości mangiferyny, mango wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe, łagodząc ból gardła i chrypkę. Mango nazywane jest czasem owocem młodości, bo obecne w nim antyoksydacyjne witaminy A, C i E dbają o dobrą kondycję naszej skóry i spowalniają procesy jej starzenia. Po pełną listę magicznych właściwości mango odsyłam Was tutaj.
Bohater nr 2: Kasza jaglana:
Kasza jaglana doskonale sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, kiedy często zapadamy na przeziębienia. Posiada bowiem właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych i usuwa z organizmu nadmiar wilgoci. Ponadto na tle innych kasz wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B, które regulują działanie układu nerwowego: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny). Zawiera też sporo fosforu, żelaza, cynku, miedzi, a dzięki zawartości witaminy E i lecytyny wspomaga pamięć. Dziewczyny ucieszy pewnie fakt, że jagły zawierają krzemionkę, która odpowiada za zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Co jeszcze umie ta najwspanialsza z kasz? Dowiecie się, klikając tutaj. Nie da się ukryć, że jagły mają moc!
Bohater nr 3: Miód akacjowy*:
Jak każdy miód, także i ten wykazuje działanie antybakteryjne. Pomaga więc leczyć infekcje układu oddechowego oraz przeziębienie. Dzięki dużej zawartości fruktozy, nektar z „białej lipy” (jak nazywają akację pszczelarze) długo zachowuje półpłynną konsystencję. Dostarcza też dużej dawki łatwo przyswajalnych węglowodanów, dzięki czemu z jednej strony szybko doda nam energii, z drugiej spożywany w nadmiarze może sprzyjać otyłości i związanym z nią schorzeń. Na szczęście, miód akacjowy jest na tyle słodki, że wystarczy dodać go naprawdę niewiele!
Musicie przyznać, że jesienne infekcje nie mają szans w zetknięciu z taką triadą super bohaterów. A to przecież nie cała lista składników na jagielnik z musem mango! W pozostałych rolach wystąpiły bowiem: (bezglutenowe) płatki owsiane, daktyle, masło orzechowe, nasiona granatu, cytryny. Nie ma więc co zwlekać. Pora ubrudzić sobie ręce!
Jagielnik z musem mango:
Składniki na tortownicę o średnicy 23 cm:
a
Na spód:
- Szklanka suszonych daktyli bez pestek
- Pół szklanki bezglutenowych płatków owsianych
- 2 łyżki masła orzechowego (może też być migdałowe)
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 2 łyżki kakao
a
Na masę jaglaną:
- 200 g suchej kaszy jaglanej
- 1,5 szklanki ml mleka roślinnego
- Sok z dwóch cytryn
- 2 dojrzałe mango
- *2-3 łyżki miodu akacjowego (w wersji wegańskiej można zastąpić syropem z agawy)
- 1 puszka mleka kokosowego
- Skórka otarta z 1 cytryny
- 3 łyżeczki agaru
a
Na mus mango:
- 1 dojrzałe mango
- 100 ml soku pomarańczowego
- *1 łyżeczka miodu akacjowego (w wersji wegańskiej można zastąpić syropem z agawy)
- 1 łyżeczka agaru
a
Do dekoracji:
- Dowolne owoce lub orzechy (ja użyłam pestek granatu)
a
Wykonanie:
a
Spód:
- Zalej daktyle szklanką wrzątku i odstaw do napęcznienia (ok. 15 min). Po tym czasie odlej wodę a owoce zblenduj.
- Podgrzej olej kokosowy, aż uzyska konsystencję płynną.
- Do miski z daktylami dodaj roztopiony olej, masło orzechowe i kakao. Zblenduj.
- Dodaj płatki owsiane i ugnieć masę rękoma.
- Spód tortownicy wyłóż papierem a boki posmaruj olejem. Wyłóż „ciasto” na dno i delikatnie przyklep. Odstaw do lodówki do stężenia.
a
Masa jaglana:
- Przed ugotowaniem obficie przelej kaszę jaglaną najpier zimną a potem wrzącą wodą. W ten sposób pozbawisz ją charakterystycznej goryczki.
- Opłukaną kaszę ugotuj w mleku z dodatkiem soku z cytryny, aż wchłonie cały płyn i będzie miękka (ok. 30 min). Odstaw do ostudzenia.
- 2 owoce mango obierz i wypestkuj a następnie pokrój w kostkę. Dodaj przestudzoną kaszę, miód i skórkę z cytryny. Zblenduj wszystko na gładką masę.
- Otwórz schłodzoną puszkę mleka kokosowego i oddziel warstwę śmietanki od wody kokosowej. Przełóż śmietankę do rondelka i zacznij podgrzewać na małym ogniu, delikatnie dodając agar. Mieszaj i gotuj ok. 1 min. Przygotowaną masę dodaj do kaszy i zmiksuj na gładki krem.
- Gotową masę jaglaną wylej na spód i ponownie odłóż do lodówki
a
Mus mango:
- Obrany i wypestkowany owoc mango pokrój w kostkę. Dodaj mleko roślinne i miód. Zblenduj wszystko na gładką masę.
- Masę przełóż do rondelka, dodaj agar i zamieszaj. Gotuj na małym ogniu, nie przestając mieszać (ok. 1-2 min). Masa powinna powoli tężeć.
- Wylej masę na wierzch jagielnika i w razie potrzeby wyrównaj łyżką. Posyp przygotowanymi owocami lub orzechami i odłóż do lodówki. Dobrze, by ciasto schłodziło się tam co najmniej 6-8 godzin.
No i co? Prawda, że daje kopa!
PS. Jeśli lubisz desery z kaszą jaglaną, kliknij też tu i tu.
Jagielnik z musem mango nie powstałby bez inspiracji od True Taste Hunter
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!