Neapolitańskie tartalli z prażonymi migdałami
by Ola Solińska-Nowak
Tartalli, czyli neapolitańskie obwarzanki z grubo mielonym czarnym pieprzem i prażonymi migdałami, to drugi (po pizzy, rzecz jasna!) przysmak, który podbił moje serce podczas niedawnego krótkiego urlopu w stolicy Kampanii.
Co w nich takiego niezwykłego?
Po pierwsze, historia. Podobnie jak pizza, znana w XVI-wiecznym Neapolu jako placek ubogich, tak i tartalli powstały z oszczędności. Wyrabiało się je ponoć z resztek ciasta na chleb, które zagniatano z odrobiną smalcu, migdałami i czarnym pieprzem. W nepolitańskiej kuchni nic nie mogło się zmarnować!
Po drugie i najważniejsze – tartalli są po prostu pyszne! Wytrawne, lekko tłustawe ale chrupiące, świetnie sprawdzą się np. jako przekąska do zimnego piwa.
Z ciekawostek: Jeden obwarzanek to „tartallo”. Nikt jednak o tym nie pamięta, bo kto raz sięgnie po tartalli, nie skończy na jednym! 😀
Przepis na ok. 12 tartalli
uuu
Składniki:
- 250 g mąki (ja użyłam wieloziarnistej)
- ok. 3 g suchych drożdży
- szczypta cukru
- pół szklanki ciepłej wody
- ok. 100 g oliwy z oliwek
- 2-3 garście prażonych migdałów
- łyżeczka soli (ja użyłam himalajskiej)
- łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
uu
Przygotowanie:
- Przygotuj zaczyn: Drożdże połącz z cukrem i 50 g mąki i zalej połową wody (reszta przyda Ci się do wyrabiania ciasta). Odstaw w ciepłe miejsce na ok. godzinę.
- Posiekaj migdały na dość duże kawałki. Resztę mąki połącz z pozostałą wodą, oliwą i przyprawami. Dodaj wyrośnięty zaczyn i migdały. Wyrób ciasto i ponownie odłóż do wyrośnięcia na ok. 2 godziny.
- Wyrośnięte ciasto podziel na ok. 22-24 kawałków (ważne, żeby było parzyście). Z każdego kawałka uformuj cienki (ok. 7mm) i długi (ok. 20 cm) wałeczek. Dobierz wałeczki w pary, sklej końcami a następnie okręć je wokół siebie (możesz podpatrzeć, jak to zrobić tutaj) aż powstanie warkocz. Zlep końce i uformuj kółeczko.
- Gotowe obwarzanki rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętaj, żeby nie kłaść tartalli zbyt blisko siebie, bo w piekarniku jeszcze trochę podrosną.
uu
Co dalej?
Taralli muszą być suche i chrupkie, dlatego procedura pieczenia jest dość skomplikowana. Najpierw podpiecz obwarzanki przez 15 min. w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160 stopni i piecz kolejny kwadrans. W ostatniej turze ponownie zmniejsz temperaturę o 20 stopni i piecz 20 min.
No i co? Udało Ci się poprzestać na jednym? 😛
Inspiracje, wskazówki, anegdoty, z których korzystałam, tworząc ten wpis znajdziesz tutaj:
- Historia pizzy
- Kuchnia pod Wulkanem
- Forum o włoskich przekąskach
- Przepis na włoskie obwarzanki z winem
Jeśli zasmakowały Ci tartalli, z pewnością polubisz też te zdrowe zbożowe krakersy.
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!