Chlorella. Super alga na ratunek przed smogiem

Autor: Justyna Kupracz
Sezon grzewczy już przed nami, co wiąże się z gorszej jakości powietrzem. Przebywanie na zewnątrz stanie się mniej przyjemne, a miejski smog to wyzwanie dla całego organizmu.
By pomóc sobie przetrwać ten trudny czas warto pomyśleć o dodatkowej ochronie i zintensyfikować działania oczyszczające. Jako dodatek do podstawowych środków prewencyjnych w odtruciu z pewnością pomoże nam superpogromca metali ciężkich — chlorella.
Ta wspaniała alga rośnie w słodkowodnych zbiornikach Japonii i Tajwanu. Ma w sobie olbrzymie ilości chlorofilu, któremu zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości i niezwykły szmaragdowy kolor. Chlorella zawiera go najwięcej ze wszystkich roślin (aż 4 procent). Zielona Królowa dostarcza też aminokwasów, cukrów, kwasów nukleinowych i witamin B12, B3, A, E oraz K — co sprawia, że jest jednym z najlepszych produktów regenerujących organizm.
Dzięki swojej wyjątkowej budowie alga nie pozwala wchłaniać się metalom ciężkim, które są składnikiem smogu, a tym samym ratuje nas przed ich zgubnym wpływem. Spożywając chlorellę wyrzucamy ze swojego organizmu takie substancje jak pestycydy, bifenyl, rtęć, kadm czy arsen. Alga niczym superbohater wiąże szkodliwe składniki, po czym usuwa z organizmu.
Chlorelle można kupić w proszku i w tabletkach, musi jednak posiadać rozerwane ściany komórkowe — w innym wypadku alga może zostać zwyczajnie nieprzyswojona przez organizm (roślinne ściany komórkowe są twarde i trudne do trawienia). Suplement powinien mieć też jednolitą zieloną barwę (białe plamki oznaczają, że producent dodał sztucznego wypełniacza).
Poza oczywistym zastosowaniem tego szmaragdowego cuda możemy użyć jej, by dodać cerze blasku i nawilżyć zmęczoną zimnem skórę, wystarczy sproszkowaną algę wymieszać z nierafinowanym olejem kokosowym i voila mamy wspaniałą zieloną maseczkę!
Źródła
- Wolfe D. Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości, wydawnictwo Vivante
- Nutritional supplementation with Chlorella pyrenoidosa for patients with fibromyalgia syndrome: a pilot study – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10815009